11 - 25 października 2020 r.
Już od 11 października 2020 r. będziemy mieli okazję gościć w naszych wnętrzach, wystawę portretu kobiecego popularnego polskiego fotografa Maksymilian Ławrynowicza pt. "Biesy Polskie" i potrwa do 25 października 2020 r.
To najnowsza odsłona jego „Projektu Kobiety” zatytułowana „Biesy Polskie”. Składa się ona z 30 portretów kobiet, nawiązujących do mitologii Słowian, legend z różnych regionów Polski oraz opowieści ze wsi i miast. To wizerunki silnych kobiet, trochę duchów i demonów, widzianych współczesnymi oczami. Są delikatne, a zarazem groźne i niebezpieczne. „Biesy Polskie” to feministyczna podróż po historiach o wzgardzonych, przeklętych i niedocenianych.
Na zdjęciach można zobaczyć wiele znanych kobiet. W role boginek, strzyg, rusałek, topielic, diablic wcieliły się m.in.:Barbara Kurdej-Szatan, Anna Czartoryska-Niemczycka, Edyta Herbuś czy Aleksandra Kisio.
Wystawa została okrzyknięta jako najbardziej prestiżowa projektów fotograficznych w kraju. W Szczecinie wystawę promować będą dwie rodowite szczecinianki – Anna Cieślak oraz Aleksandra Kisio. Z tej okazji powstał nowy, wyjątkowy plakat oraz mroczna zapowiedź wideo z udziałem aktorek.
Organizatorzy: Fundacja Projekt Kobiety, Kultura ze Smakiem - Impresariat Artystyczny i Browar Pod Zamkiem
OPIS WYSTAWY BIESY POLSKIE
Jak wyglądałyby dzisiaj wizerunki słowiańskich bogiń, gdyby Polska pozostała przy starożytnych wierzeniach? Przed jakimi demonami i nocnymi marami zatrzaskiwalibyśmy dzisiaj nasze nowoczesne, antywłamaniowe drzwi? Na to pytanie stara się odpowiedzieć fotograf Maksymilian Ławrynowicz - autor „Projektu Kobiety” zainspirowany starożytnymi wierzeniami i legendami Słowian.
Nasi przodkowie kochali niesamowite historie. Przez setki lat tworzyli olbrzymi i barwny świat wierzeń ludowych, a w najciekawszych legendach i mitach główną rolę odgrywały kobiety. „Biesy Polskie” - najnowsza, piąta część cyklu „Projekt Kobiety” to zbiór trzydziestu portretów kobiet widzianych przez pryzmat mitologii starożytnych Słowian, legend pochodzących z różnych regionów Polski, a także starych opowieści z miast i wsi. Historie zapisane w portretach utrzymane zostały w charakterystycznym dla fotografa, współczesnym stylu. Twarzami wystawy w Warszawie zostały aktorki i siostry – Basia Kurdej-Szatan oraz Katarzyna Kurdej-Mania, a jej ekspozycję promował teledysk do piosenki „Matka” projektu sióstr Kurdej – „Makusza”. Wystawa miała swoją premierę w warszawskiej Hali Koszyki w marcu tego roku.